Forum ogólnotematyczne dla mieszkańców Opola
ślub kościelny - Wersja do druku

+- Forum ogólnotematyczne dla mieszkańców Opola (http://dyskusyjne.opole.pl)
+-- Dział: Ogólne tematy (/forum-10.html)
+--- Dział: Religia (/forum-11.html)
+--- Wątek: ślub kościelny (/thread-9.html)



ślub kościelny - admin - 07-16-2014 09:36 PM

Mam wrażenie, że teraz już prawie nikt nie bierze ślubów kościelny, a zamiast tego pary żyją na tzw "kocią łapę" nie mam nikogo wśród znajomych, co by mieli ślub kościelny. Mieszkam w dużym mieście, więc zastanawiam się czy na innych obszarach Polski też ma miejsce taka sytuacja.

Jak to jest w waszych środowiskach?


RE: ślub kościelny - Gank - 07-17-2014 06:22 PM

Ja mieszkam w malutkiej miejscowości i często widzę młode pary pod kościołem. Nie wiem jak to wyglądało kiedyś i jakie były statystyki. Potrzebowalibyśmy jakiś oficjalnych danych z kościołów.


RE: ślub kościelny - Lulu - 08-14-2014 10:06 PM

no to ja pamiętam z ogłoszeń na koniec roku,ze mniej było slubów, chrztów i komunii, a za to najwięcej pogrzebów; ale nie wiem na ile jest to kwestia utraty wiary a na ile efekt takiej a nie innej sytuacji demograficznej


RE: ślub kościelny - Grandazia - 08-18-2014 10:27 PM

Też mi się tak wydaje, ale to takich wniosków nie trzeba nawet ogłoszeń, wystarczy porównać dzietność Polaków, wskaźnik urodzeń i zgonów i nałożyć na to ogólną tendencję do odchodzenia od wiary i włala, że tak powiem ;P


RE: ślub kościelny - Nami - 08-19-2014 08:38 PM

wracając do tematu - większość osób z mojego otoczenia żyje razem bez ślubu, a nawet jak się zaręczają, to nie po to żęby się żenić, tylko po to żeby być zaręczonymi Big Grin takie zaręczyny które do niczego nie prowadzą, a jak już to najczęśćiej do rozstania


RE: ślub kościelny - Oriana - 08-19-2014 09:27 PM

co kto lubi; szanuję zarówno katolików jak i ateistów, ale wkurzają mnie rzekomi "ateiści" którzy biorą ślub kościelny "bo tradycja" ;/